Umów się na spotkanie

PROJEKT WNĘTRZA – WYGODNY SALON

JAK ZAPROJEKTOWAĆ WYGODNY SALON?

Salon w stonowanej kolorystyce beży z elementami drzewa i betonu na ścianie.

Dobrze urządzony salon, powinien zaspokajać potrzeby wszystkich domowników. Salon jest jednym z najważniejszych domowych pomieszczeń. To w nim gromadzą się wszyscy członkowie rodziny podczas wspólnego odpoczynku i to w nim przyjmowani są goście. Można powiedzieć, że salon stanowi centralny punkt w domu – z tego powodu trzeba zadbać o to, by spełniał potrzeby domowników zarówno pod względem optymalnej powierzchni czy kształtu, jak i stylistyki.

Każdy z tych aspektów jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o komforcie, jaki pomieszczenie zapewnia użytkownikom, a także o wizualnym odbiorze wnętrza, które jest przecież najbardziej reprezentacyjnym domowym pomieszczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że na aranżację pokoju dziennego wpływa wiele pozornie nieistotnych detali.

Warto więc urządzić go w taki sposób, aby każdy domownik miał swoją przestrzeń i aby funkcje nie przeszkadzały sobie nawzajem. Aranżacja salonu to z pewnością spore wyzwanie – jednak trzymając się kilku podstawowych zasad, można umiejętnie rozplanować wszystkie elementy wystroju wnętrza. Jak urządzić wygodny salon?

PROJEKT SALONU – na co zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy się tego ogromnego wyzwania, jakim jest urządzanie pokoju dziennego, koniecznie musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak: wielkość pomieszczenia, układ okien, położenie salonu względem słońca, rozmieszczenie gniazdek oraz elementów grzewczych. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie podczas urządzania domowej przestrzeni!

Niektórzy nie mają wątpliwości co do tego, w jakim stylu pragną urządzić swą prywatną, domową przestrzeń. Wiele osób potrzebuje jednak mnóstwo czasu, zanim zdecyduje się na konkretny wystrój. Niezależnie od tego jaki styl aranżacji wybierzemy, najważniejsze jest zachowanie spójności oraz harmonii. Zbyt wiele niedopasowanych do siebie detali, rozmaitych tekstur oraz wzorów może stworzyć wrażenie nieładu i chaotyczności. Aby temu zapobiec, warto zawczasu dobrze zaprojektować wnętrze i ograniczyć się do wyboru kilku kolorów, które będą dominowały w aranżacji.

Wybór konkretnego stylu nie powinien być podyktowany przede wszystkim najnowszą modą. Wnętrze urządzamy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Przez ten czas trendy wnętrzarskie mogą zmienić się wielokrotnie! Planując projekt wnętrza warto zatem w pierwszej kolejności kierować się własnymi upodobaniami oraz zastanowić się, jaki wystrój najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Sprawdzonym pomysłem są ciepłe, jasne odcienie które nie tylko mają korzystny wpływ na samopoczucie, ale także pozwalają stworzyć wrażenie przestrzeni, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich pomieszczeń. W tej roli doskonale sprawdzają się beże, odcienie piaskowe, błękit, a także uniwersalna biel. Warto również pamiętać o tym, aby nie „przedobrzyć” z ilością kolorów. Najlepiej wybrać jedną lub dwie barwy które będą dominowały we wnętrzu, a następnie uzupełnić je dodatkami w wybranym odcieniu. Jasne aranżacje wzbogacone elementami w bardziej wyrazistych kolorach sprawiają, że całość nabiera wyjątkowego charakteru.

Ściana medialna z użyciem wielkoformatowych płyt betonowych oraz wiszącej szafki rtv z egzotycznego drzewa

DZIELENIE SALONU NA STREFY

Pierwszym krokiem powinno być podzielenie pokoju dziennego, na konkretne strefy. Ilość stref jest uzależniona od wielkości pomieszczenia. Najistotniejszymi elementami wyposażenia salonu będą z pewnością meble wypoczynkowe takie jak sofa, kanapa czy fotele z podnóżkami. Zestaw wypoczynkowy dobrze jest ustawić w pobliżu naturalnego źródła światła – okna czy drzwi balkonowych lub tarasowych, aby umożliwić wygodniejsze czytanie książek i czasopism. W oknach warto zainstalować rolety lub żaluzje, które przydadzą się podczas drzemki i odpoczynku w ciągu dnia. Jeśli pokój dzienny ma być połączony z aneksem kuchennym, zestaw wypoczynkowy lub stół, mogą stanowić umowny element oddzielający strefę wypoczynku od kuchni.

Duży owalny biały stół w części jadalnej z wygodnymi beżowymi krzesłami i nowoczesną lampą nad stołem.

JAKIE MEBLE DO SALONU?

Meble do salonu należy wybierać z umiarem i skupić się na ujednoliconej estetyce. Pokój dzienny będzie koncentrować kilka typów mebli, dlatego łatwo o przesyt i chaotyczność. Niezbędnymi meblami, które powinny znaleźć się w salonie, jest zestaw wypoczynkowy, stół kawowy, komoda i jeśli jest to pokój połączony z kuchnią, stół do spożywania posiłków. Elementy zestawu wypoczynkowego będą uzależnione od ilości domowników oraz metrażu salonu.

JAK USTAWIĆ MEBLE W SALONIE?

Komoda i wiszący nad nią telewizor, powinny mieć podobne proporcje. Od wielkości telewizora zależy także odstęp, w jakim znajduje się sofa. Ekran telewizora nie może być zbyt duży w stosunku do pomieszczenia, aby można było zapewnić odpowiedni odstęp między oglądającym a odbiornikiem. Starajmy się, aby między strefą wypoczynku a telewizorem nie przebiegał często używany ciąg komunikacyjny. Zakup zestawu wypoczynkowego składającego się z mniejszej sofy oraz foteli, umożliwi większa swobodę manewrowania strefą wypoczynkową i jej przestrzenią. Jeżeli często przyjmujemy gości, rozbudowany zestaw wypoczynkowy pozwala każdemu z nich na zajęcie dogodnej pozycji i większą swobodę w prowadzeniu rozmów. Do sofy i foteli powinien być dobrany odpowiedniej wysokości stół kawowy, tak aby goście siedzący na sofie, mogli swobodnie odstawić filiżankę czy przekąskę na stół. Powszechnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie jest łączenie salonu z jadalnią, co odpowiada modzie na przestronne, otwarte wnętrza. To rozwiązanie pozwala przy okazji zaoszczędzić przestrzeń, jednakże koniecznością jest w tym przypadku stworzenie spójnego projektu wnętrza.

WYGODNY SALON

Czym jest dla Ciebie wygodny salon? Ogólnie nie ma jednoznacznej definicji na takie miejsce, ponieważ dla każdego z nas czym innym jest wygoda. Dla nas wygodny salon to taki, w którym znajduje się zestaw wypoczynkowy, na którym możesz się zrelaksować. Jest to też miejsce ciepłe, pozbawione negatywnej energii i takie, do którego chętnie wraca się po ciężkiej pracy lub spędza miło weekendowe popołudnia. A czym dla Ciebie jest wygodny salon?

Widok na salon z częścią kuchenną oraz jadalnią

SALON Z ANEKSEM KUCHENNYM CZY OSOBNA KUCHNIA ? Zasady projektowania

Salon połączony z kuchnią w formie aneksu to rozwiązanie, które od lat króluje w projektach domów jednorodzinnych. Moda ta podyktowana jest dążeniem do uzyskania we wnętrzu maksymalnej przestrzeni, którą można otrzymać, likwidując zbędne podziały w formie ścian działowych. O czym należy w takiej sytuacji pamiętać? Połączenie strefy kuchennej i salonu nie może wpływać na funkcjonalność obu wnętrz. Musi się w nich znaleźć miejsce na potrzebne sprzęty i meble, a użytkownicy muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się. Powinniśmy również zachować w obu częściach pomieszczenia ten sam styl aranżacji, aby cała przestrzeń tworzyła harmonijną całość.

W salonie połączonych z kuchnią nie zawsze trzeba całkowicie rezygnować z podziału przestrzeni – można jednak zrobić to w sposób bardzo subtelny lub nawet tylko wizualny. W dużych pomieszczeniach sprawdzi się wyspa kuchenna, w mniejszych – wysunięty blat. Czasem do zaakcentowania granicy pomiędzy strefami wystarczy też zastosowanie innego materiału podłogowego.

Więcej swobody w aranżacji mamy jednak wtedy, gdy urządzamy niezależny od kuchni salon. Aranżacje obu wnętrz wciąż warto utrzymać w tej samej stylistyce, ale jednocześnie można zdecydować się na różne kolory, faktury czy wzory. Wybór osobnej kuchni zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, jednak rozwiązanie to najczęściej stosuje się w domach o większej powierzchni.

JAKI ROZMIAR POWINIEN MIEĆ SALON?

Trudno jednoznacznie określić idealne wymiary salonu. Wszystko zależy od wielkości domu, indywidualnych upodobań, a także liczby domowników – w salonie nie może przecież zabraknąć miejsca dla żadnego z nich. Jednak należy pamiętać, że optymalna szerokość salonu wynosi minimum 4 m. Najwygodniej będzie zaaranżować salon o regularnym kształcie prostokąta lub kwadratu, ponieważ taki układ zapewnia możliwość łatwego rozstawienia niezbędnych elementów wyposażenia i zachowanie swobody poruszania się po wnętrzu.

Przyjmuje się, że w małym domu salon powinien mieć co najmniej 20-25 m2. W większych budynkach powierzchnia pokoju dziennego jest zwykle zdecydowanie większa i często przekracza 30 m2.

Warto wziąć pod uwagę, że zbyt mały salon będzie niefunkcjonalny i ciasny, natomiast zbyt duży może okazać się nieprzytulny. Trzeba również pamiętać, by planując jego rozmiar, zadecydować o tym, czy interesuje nas salon z jadalnią. Jaka wielkość pomieszczenia będzie wtedy najlepsza? Aby urządzić funkcjonalną strefę do spożywania posiłków, najlepiej doliczyć do powierzchni pokoju ok. 6 m2, które przeznaczymy na ustawienie stołu.

OŚWIETLENIE W SALONIE– jak rozmieścić lampy?

Odpowiadając na pytanie, jak urządzić pokój dzienny, nie można zapomnieć o oświetleniu. Jasny salon wygląda na przestronniejszy i przytulniejszy, dlatego ogromne znaczenie ma odpowiednia liczba i usytuowanie okien. Niezbędne jest również sztuczne oświetlenie składające się z głównego źródła światła na suficie oraz lamp punktowo doświetlających wybrane strefy.

Widok na jadalnię przy jasnej kuchni z wysokim blatem przy którym znajdują się złoto beżowe hokery

STWÓRZ IDEALNĄ ARANŻACJĘ SALONU W SWOIM DOMU !

Aby salon w całości spełniał nasze oczekiwania, warto poświęcić większą ilość czasu na skrupulatne zaplanowanie jego aranżacji. Jeśli natomiast nie jesteśmy przekonani, czy uda nam się udźwignąć to wyzwanie i zależy nam na uzyskaniu profesjonalnego wrażenia, znakomitym rozwiązaniem jest skorzystanie z fachowej pomocy w formie doświadczonego architekta wnętrz.

Magdalena Rapiej

Komentarze są wyłączone

Zadzwoń